Ma ötödik alkalommal kerül sor az Európai Unió Duna régióra vonatkozó makroregionális stratégiájának éves fórumára, melynek ezúttal Pozsony ad otthont. A rendezvényen részt vesz Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke, Navracsics Tibor, az oktatásért, a kultúráért, az ifjúságáért és a sportért felelős uniós biztos – aki e minőségében az uniós Közös Kutatóközpontért is felelős –, valamint Robert Fico, az EU soros elnökségét betöltő Szlovákia kormányfője. A fórum résztvevői az Európai Bizottság, a tagállamok, a civil társadalom és az üzleti szféra képviseletében vitatják meg, hogy a 14 Duna menti ország miként fokozhatja a makrorégión belüli együttműködést. Az egyeztetés gerincét a kutatás és innováció, valamint a vízgazdálkodás képezi.
Maroš Šefčovič a következőképpen nyilatkozott: „A Duna nem áll meg az uniós határoknál. A Dunára vonatkozó makroregionális stratégiánk konkrét hozzáadott értékkel bír mind a 14 érintett ország számára.” Navracsics Tibor hozzátette: „Az oktatás, csakúgy mint a tudomány alapvető szerepet tölt be abban, hogy a Duna-régió országai vonzerőt és lehetőséget jelentsenek a legkiválóbb szakembereknek. Ez a tartamos gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és a társadalmi fejlődés alapfeltétele. A Közös Kutatóközpont egyedülálló tudományos szakértelemmel rendelkezik, melynek köszönhetően jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy a Duna-régió versenyképesebbé váljon.”
Az EU Duna régióra vonatkozó stratégiája 2011 áprilisában vette kezdetét. Kilenc uniós tagállam (Ausztria, Bulgária, Cseh Köztársaság, Horvátország, Magyarország, Németország, Románia, Szlovákia és Szlovénia) mellett 5 Unión kívüli országra (Bosznia-Hercegovina, Moldova, Montenegró, Szerbia és Ukrajna) terjed ki. A stratégia a makrorégió környezetvédelmi, gazdasági és biztonsági kérdéseivel foglalkozik.