A héabevétel-kiesésről szóló, ma közzétett bizottsági tanulmány szerint 2012-ben körülbelül 177 milliárd EUR bevételkiesés származott a hozzáadottérték-adóval kapcsolatos szabályok megszegéséből és az elmaradt héabefizetésekből. Ez 26 tagállam várt teljes héabevételeinek 16%-a1. A tanulmány részletes adatokat közöl a 26 tagállamban fizetendő és a 2012-ben ténylegesen beszedett hozzáadottérték-adó összege közötti különbségről. Módszertani változások következtében emellett a tanulmányban aktualizálták a korábban már közzétett, 2009 és 2011 közötti adatokat. A beszámoló továbbá ismerteti a héabevétel-kiesést előidéző főbb tényezőket, és áttekintést ad a gazdasági környezet és a szakpolitikai döntések héabevételekre gyakorolt hatásáról.
Algirdas Šemeta adóügyekért felelős biztos kijelentette: „A héabevétel-kiesés lényegében azt mutatja, mennyire hatékonyak – vagy éppen nem hatékonyak – a hozzáadottérték-adó befizetésére és az adószabályoknak való megfelelésre vonatkozó intézkedések az EU tagállamaiban. A ma közzétett adatok arra utalnak, sokkal többet kell tennünk ezen a téren. A tagállamok nem engedhetik meg maguknak, hogy ennyi bevételtől essenek el. Fokozottabb erőfeszítéseket kell tenniük, és határozott intézkedéseket kell hozniuk e közpénzek visszaszerzésére. A maga részéről a Bizottság továbbra is a héarendszer gyökeres átalakítását helyezi előtérbe annak érdekében, hogy a rendszert ellenállóbbá, hatékonyabbá és kikezdhetetlenebbé tegye.”
A héabevétel-kiesés a várt héabevétel és a nemzeti hatóságok által ténylegesen beszedett héa közötti különbséget jelenti. Noha a bevételkiesés egyik fontos eleme egyértelműen a héaszabályok be nem tartása, a héabevétel-kiesés nem minden esetben adócsalás következménye. A héa be nem fizetése mögött állhat egyebek mellett csőd, fizetésképtelenség, statisztikai hiba, késedelmes fizetés és jogszabályi kötelezettség elmulasztása is.
2012-ben a legalacsonyabb héabevétel-kiesést Hollandiában (a tervezett bevételek 5%-a), Finnországban (5%) és Luxemburgban (6%) regisztrálták. A tervezett héabevételekhez képest a legnagyobb elmaradás Romániában (44%), Szlovákiában (39% és Litvániában (36%) volt. Tizenegy tagállamban csökkent a kiesés mértéke 2011 és 2012 között, 15-ben viszont nőtt. A legnagyobb javulás Görögországban tapasztalható, ahol a 2011. évi 9,1 milliárd EUR-ról 2012-re 6,6 milliárd EUR-ra csökkent a héa-hiány, ugyanakkor az ország továbbra is a magas (33%) héa-hiánnyal rendelkező tagállamok közé tartozik.
Háttér-információk
A héabevétel-kiesésről szóló tanulmány az európai héarendszer átalakítására és az adócsalás visszaszorítására irányuló bizottsági erőfeszítések sorába illeszkedik. A héabevétel-kiesés eredményes kezeléséhez összetett megközelítésre van szükség.
Egyfelől, határozottabban fel kell lépni az adócsalás ellen és a szabályokat nemzeti szinten fokozottabban érvényesíteni kell. A 2011 decemberében indított héareformnak köszönhetően már fontos eszközök állnak rendelkezésre a héacsalással szembeni védelemhez (lásd IP/11/1508). Ilyen például a 2013 júniusában elfogadott gyorsreagálási mechanizmus, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy gyorsabban és eredményesebben reagáljanak a váratlan, nagyszabású héacsalási ügyekre (lásd IP/12/868).
Másfelől, minél egyszerűbb a rendszer, annál egyszerűbb az adózók számára a szabályok betartása. Ezért a Bizottság fontos feladatának tekinti, hogy a héarendszert egyszerűbbé tegye az európai vállalkozások számára. 2013-ban például új intézkedések léptek hatályba az elektronikus számlázás elősegítéséről és a kisvállalkozások számára biztosítható egyes különleges rendelkezésekről (lásd IP/12/1377), a Bizottság által javasolt egységes héabevallás (lásd IP/13/988) pedig jelentősen csökkenti majd a határokon átnyúlóan tevékenykedő vállalkozások adminisztratív terheit. 2015. január 1-jétől egyablakos ügyintézési rendszer kerül bevezetésre az elektronikus kereskedelmi és a távközlési szolgáltatók számára. Ez elősegíti majd az uniós héa-szabályoknak való megfelelést azáltal, hogy jelentősen egyszerűbbé teszi e vállalkozások számára a héával kapcsolatos eljárásokat, lehetővé téve, hogy összes uniós tevékenységük tekintetében egyetlen héabevallást nyújtsanak be (lásd IP/12/17).
Harmadsorban, a tagállamoknak a héabevétel-kiesés csökkentése érdekében korszerűsíteniük kell adóigazgatásukat. Az eljárások továbbfejlesztésére irányuló lehetséges intézkedésekkel foglalkozik például az EU saját forrásainak összefüggésében a héa beszedésére és ellenőrzésére alkalmazott tagállami eljárásokról szóló, 2014 februárjában közzétett jelentés (lásd EXME 14/12.02).
Végezetül, a tagállamoknak oly módon kell átalakítaniuk adórendszereiket, amely révén javítható a szabályok betartása, csökkenthető az adócsalás és az adókikerülés mértéke és eredményesebbé tehető az adóbeszedés. A Bizottság egyértelmű útmutatással szolgált e téren az országspecifikus ajánlásokban.