Az egészségiparban és más K+F-intenzív ágazatok területén is számít a Debreceni Egyetem közreműködésére új iparstratégiájában a kormányzat.
Az ipar csak úgy tud fejlődni, ha együttműködik az Akadémiával, a kutatói szférával, a felsőoktatási intézményekkel és a szakképzési rendszerrel – hangzott el a Tudásközpontok és a gazdaság című konferencián, melyet szerdán tartott az Észak-balatoni Polgári Klub és a Debreceni Egyetem az intézményben.
Belinszky Katalin alapító elnök köszöntőjében kiemelte: az 1998-ban létrejött civil kezdeményezés célja a Pannon-régió térségének fejlesztése mellett a társadalom igényeinek képviselete, környezeti értékeinek védelme, kultúrgazdasági szempontjainak megvalósítása, mindezzel támogatva a fenntartható fejlődést.
"Az Észak-balatoni Polgári Klub a hazai kutatóhelyekkel és felsőoktatási intézményekkel együttműködve fórumot ad a nemzetgazdaság különböző ágazatainak. Az elmúlt években a Debreceni Egyetem a térség oktatási, tudományos, kutatás-fejlesztési, valamint az egészségipar szellemi és gazdasági fellegvárává vált. Civil szervezetként elkötelezettek vagyunk a fejlődést szolgáló kezdeményezések támogatásában. Reméljük, hogy a Debreceni Egyetem a magyar nemzetgazdasági programok mentén, az Irinyi-terv célkitűzéseinek megvalósításában szerepet vállalva az egészségipar területén, gazdaságunk hosszú távú növekedésének szellemi központja, motorja lesz" – fogalmazott Belinkszky Katalin.
Szilvássy Zoltán rektor köszöntőjében rámutatott, hogy a konferencia témája a Debreceni Egyetem számára – mint az ország legnagyobb és egyik legszélesebb kutatási és képzési portfólióval rendelkező felsőoktatási intézménye – rendkívüli jelentőséggel bír, s hozzájárulhat ahhoz, hogy a magyar gazdaságfejlesztés több szegmensében – elsősorban az egészségiparban – az egyetem segítségére legyen a program összeállítóinak.
"A Debreceni Egyetem abban is különbözik a többi intézménytől, hogy kifelé igen intenzív kapcsolatokat építettünk a regionális önkormányzattal, a kereskedelmi és iparkamarával, a vállalatokkal, a civil szervezetekkel. Ez elsősorban az egészségipar területén való együttműködést, innovációt, ipar- és tudásfejlesztést jelenti. Ezt az egyetem szenátusi határozatba foglalta, mely szerint az intézmény fókuszterülete az egészségipar és célja annak fejlesztése, kiszolgálása" – sorolta Szilvássy Zoltán rektor.
Hozzátette: "az intézmény egészségipari ambícióit klaszterstruktúrákban valósítja meg, az egészségipar valamennyi szektorában ágazati klaszterek jöttek létre olyan iparvállalatok részvételével, mint a Richter gyógyszergyár vagy a Tranzit-Ker Zrt., s ezek a cégek elfogadták az egyetemet tudásbázisnak, innovációforrásnak."
Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, az Észak-balatoni Polgári Klub tagja hangsúlyozta: ma már nem egy adatra támaszkodva, hanem nagyszámú indikátort alkalmazva állapítják meg egy-egy ország versenyképességét a szakemberek. Megjegyezte: a legsikeresebb gazdaságok jellemzője, hogy erős innovációs aktivitással és intézményi rendszerrel rendelkeznek.
"A versenyképesség megítélésének objektivitását deformálja, hogy a társadalmi teljesítmények és a kormányzati hatékonyság többnyire szubjektív, érdekalapú megítélése is visszatükröződik bennük, de így is komolyan kell őket venni" – jelentette ki Kovács Árpád. A Költségvetési Tanács elnöke hozzátette: a magyarországi gazdasági növekedés Európában a középmezőnyben helyezkedik el.
Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és –szabályozásért felelős államtitkára előadásában leszögezte: a magyar gazdaság egy kifelé nyitott, a globális folyamatokra figyelő gazdaság, amely nagyon mélyen be van ágyazva a globális értékláncba, ugyanakkor az innováció tekintetében még mindig mérsékelten innovatív államnak számít.
"A kormányzat iparstratégiáját tartalmazó Irinyi-terv célja az innováció erősítése, valamint az ország újraiparosítása. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szolgáltatás-hangsúlyos gazdaságok sokkal nehezebben lábaltak ki a válságból, mint azok az országok, ahol az ipar van túlsúlyban" – magyarázta Lepsényi István.
A tervezet egyik célja, hogy 2020-ig a jelenlegi 23,5 százalékról 30 százalékra emelkedjen az ipar részesedése a GDP-ben. De nemcsak növelnék az ipar volumenét, hanem erősítenék az innovációt. Az ipari folyamatok digitalizálását tartalmazó Ipar 4.0 programmal emelnék a hazai kis- és középvállalatok hatékonyságát. Emellett az egészségipar és a zöldipar fejlesztésével csökkentenék a járműgyártás dominanciáját, kiegyensúlyoznák az iparszerkezetet, valamint munkahely- és munkaerő-teremtéssel bővítenék a foglalkoztatást.
Az Irinyi-terv 7 kiemelt ágazatot érint: feldolgozóipar, járműipar, egészségipar, élelmiszeripar, zöldgazdaság, információs és kommunikációs technológiák, valamint védelmi ipar.
"A legnagyobb fejlődési potenciál az egészségiparban rejlik, amely többek között magában foglalja a biotechnológiát, az egészségturizmust, a gyógyszerfejlesztést, valamint az orvosi berendezés- és műszergyártást. Az Irinyi-terv részletes kidolgozásában a Debreceni Egyetem hozzájárulására is számítunk, hiszen az innovatív gyógyszeripari és funkcionális élelmiszeripari klaszterei, biotechnológiai és élettudományi kutatásai, valamint balneológiai vizsgálatai révén nagy tapasztalata van a kutatói-vállalati együttműködések terén az egészségiparban" – jelentette ki Lepsényi István. Az államtitkár emellett felkérte az intézményt, hogy csatlakozzon a május 6-án megalakult Nemzeti Ipar 4.0 Technológiai Platformhoz, amely az Ipar 4.0 program részleteit dolgozza ki.
A főosztályvezető szerint az innováció egyik akadálya, hogy ma még a tudományos minősítéssel rendelkezők többsége (66%) a felsőoktatásban dolgozik, a vállalati kutatóhelyeknél ez az arány mindössze 10 százalék. Szigeti Ádám a közösségi felsőoktatási képzési központokról szólva kifejtette, hogy a Debreceni Egyetem kisvárdai képzési központja nagyon jó példa, hiszen a helyi önkormányzattal és a vállalatokkal együttműködve olyan képzéseket indítanak, amelyekre van piacképes kereslet, s ez meglátszik a jelentkezési adatokon is. A főosztályvezető az intézmény forrásbevonó-képességének javítása kapcsán is elismeréssel szólt a Debreceni Egyetemről.
Debreceni Egyetem – versenyképesség – gazdaság – tudás címmel tartott előadásában az intézmény innovációs tevékenységére helyezte a hangsúlyt Bács Zoltán. A kancellár elárulta, hogy egy Horizont 2020-as projekt keretében a Debreceni Önkormányzattal együtt már dolgoznak egy olyan tanulmányon, ami a távoli jövőt vizionálja, azt, hogy milyen lesz az egyetem és a város 2050-ben.
Bács Zoltán felidézte, hogy az egyetemi Szenátus tavaly májusban fogadta el az egyetem stratégiai területeként az egészségipart, s ennek nyomán számos kutatás-egyeztetett projekten dolgoznak közösen az egyetem és az iparvállalatok szakemberei.
"Az intézmény keretein belül működő Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ mellett létrehoztunk egy Innovációs Ökoszisztéma Központot, amely kifelé tartja a kapcsolatot a vállalatokkal, startup cégekkel. Utóbbi feladata az Innovációs Pláza létrehozása, amely amellett, hogy innovációs térként működik majd, inkubációs tevékenységet is végez, illetve teret ad az olyan gyakorlatigényes szakoknak, melyeknél a kkv-k tűzik ki a hallgatók feladatait. A központ élére Európa egyik legnevesebb intézményétől, a londoni Imperial College-tól sikerült szakembert igazolnunk Gémesi Zsolt személyében" – mondta el Bács Zoltán.
A kancellár a 3. misszió kapcsán beszélt még a Nagyerdei Stadionban hamarosan megnyíló Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központról, valamint a Fitnesz Központról is.
Kapcsolódó bejegyzések
Nyolc inkubátor-jelölt pályázhat regionális startup-ökoszisztémafejlesztésre
Negyvennégyből nyolc projektjavaslat kapott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól támogató KFI szakp...Leendő munkáltatóikkal találkoztak
A Természettudományi és Technológiai Kar tizenhat ipari partnere – köztük a duális képzésekben résztvevő hat vállalat –...CETA - où est le débat démocratique?
Alors qu’on ne sait toujours pas si un sommet UE – Canada se réunira ce jeudi 27 octobre, et s’il ratifiera ou non l’ac...A Bizottság lendületet ad az európai induló vállalkozásoknak
Az induló innovatív vállalkozásokat és növekvő vállalkozásokat érintő bizottsági kezdeményezés célja, hogy Európa számo...Nincs szükség változtatásra az élelmiszerlánc-felügyeleti díjfizetési rendszerben
A magyar Országgyűlés 2015 decemberében visszaállította a valamennyi élelmiszerlánc-szereplőre korábban egységesen alka...Jubileumi diplomás agrármérnökök
Arany, gyémánt és rubin okleveleket adományozott egykori hallgatóinak a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezet...Újabb formabontó helyszín a MagNet Banktól
Az V. kerületi fair trade kávézó-bankfiók sikere után a MagNet Bank tovább folytatja közösségi élménytereinek létrehozá...Commission gathers views on future rules to deter promoters of aggressive tax planning schemes
The European Commission has today launched a public consultation to gather feedback on the way forward for EU action on...Pour notre démocratie, notre environnement et notre santé - non au traité CETA
Europe Écologie Les Verts appelle à rejoindre les mobilisations partout en France contre le traité de libre-échange UE-...Új utakon jubilál a Farmer-Expo
Korszerűbb rendezvényhelyszínen barangolhatják be a látogatók az idén 25 éves szakkiállítást a Debreceni Egyetem Böször...